Православни книги – препоръка

Православни книги за деца

 

Полезна и изчерпателна по въпросите, касаещи вярата е книгата „Закон Божий“, предназначена за семейството и училището. Българското издание на тази книга е с благословението на Пловдивския митрополит Арсений, в превод на прот. Борислав Манчев, от 2001 г.. Съдържанието включва следните части: 1. Предварителни понятия; 2. Молитви; 3. Свещена история на Стария и Новия Завет; 4. За вярата и християнския живот и 5. За богослужението в православната Църква.

 

Изданията за деца на Ловчанска Света Митрополия – поредицата „За децата на България“ с благословението на Ловчанския митрополит Гавриил:

„Евангелие в преразказ за деца“, Жития на светии, адаптирани за деца:„Преподобна Петка-Параскева“,„Свети Паисий Светогорец“,„Свети Йоан Рилски Чудотворец“,„Свети Порфирий Кавсокаливит“,„Свети Серафим Саровски Чудотворец“,„Свети Нектарий Егински“,„Преподобни Герасим Йордански“,„Схиигумения Мария“, Ловчанска Света Митрополия, „Свети Лука – бърз помощник“.

Книгите на издателство „Православно Отечество“

Книгите на монахиня Валентина Друмева: „Жития на светиите“ (4 книги), „Православно вероучение за деца“, „Охридско поточе“, „Цветя от Рила“ и др.

„Покръстителят“ – книжка за св. цар Борис – Михаил,  издадена с благословението на храм „Св. св. Кирик и Юлита” в гр. Банкя“
Животът на свети Йоан Рилски“, Руенски манастир; „Животът на нашите светии“, София Гуриоти, Руенски манастир „Св. Иоан Рилски“ – с. Скрино;
„СВЕТЕЦЪТ СВЕТКАВИЦА“ (за деца), Ангел Бончев и др.

Православни книги за юноши

Посочените по-долу книги са основни за православните християни, написани са на понятен и разбираем език, достъпен за юношеската възраст.

Библия /Свещено Писание/ и Нов Завет, Славянобългарски монастир „Св. Вмчк Георги Зограф“ /Текстът е препечатан без изменения по изданието на Светия Синод на Българската Православна Църква от 1982 г./

Основи на Православната вяра

„За православната вяра“ /Кратък катехизис/, Манастир „Св. Дух“, Гърция, Ловчанска Света Митрополия
„Нашата вяра“, Архимандрит Серафим (Алексиев), Синодално издателство
„Християнството и смисълът на човешкия живот“, Архимандрит Йоан (Филипов), издателство „Православна класика“
„Вярата на светците“ /Катехизис на Източноправославната Църква/, Светител Николай Велимирович, Издателство:„Православна класика“
„Нашата любов“, Архимандрит Серафим (Алексиев), Синодално издателство /Книгата описва значението на двете най-важни новозаветни заповеди – за любовта към Бога и за любовта към ближните, и Десетте Божии заповеди, дадени на пророк Моисей/.
„Нашата надежда“, Архимандрит Серафим (Алексиев), Синодално издателство /Смисълът на Блаженствата, указани от Самия Господ Иисус Христос в Проповедта Му на планината, конкретни добродетели и грехове, свързани с всяко едно от тях/

Жития на светиите и примери от  Пролога, както и други полезни православни книги

„Училище за благочестие“ (три части), Славянобългарски монастир „Св. Вмчк Георги Зограф“
Жития на светиите, на Ловчанска Света Митрополия: Преподобна Петка-Параскева, Свети Паисий Светогорец, Свети Йоан Рилски Чудотворец,  Свети Порфирий Кавсокаливит, Свети Серафим Саровски Чудотворец, Свети Нектарий Егински
„Схиигумения Мария“, Ловчанска Света Митрополия, издава Катедрален храм „Св.Св. Кирил и Методий“
„Блаженият Старец ИАКОВ (Цаликис)“, Стилианос Пападопулос, Издателство: Православно Отечество
„Блаженият Старец ПОРФИРИЙ“,  Анаргирос Калиацос, Издателство: Православно Отечество
„Диадемата на Стареца. Спомени за преподобния старец Гариил Ургебадзе“, Благо слово
Български свещеномъченици и изповедници на вярата от най-ново време, Игумения Валентина Друмева, Издателство: Славянобългарски монастир „Св. Вмчк Георги Зограф“
„ГРЕХОВЕТЕ НА ЕЗИКА. Празнословие, злословие, осъждане, сквернословие и ропот“, Издателство: Православно Отечество

„КИЕВО-ПЕЧЕРСКИ ПАТЕРИК“, Издателство: „Православна класика“
Светител Серафим, архиепископ Богучарски, Софийски Чудотворец (Житие, Аскетически поучения и проповеди), Синодално издателство
„ЖИТИЕ И ПОУЧЕНИЯ на Светител Серафим, Софийски Чудотворец“,  Издателство:„Православна класика“
„Явявания и чудеса на Пресвета Богородица“, м-р „Св. Дух“ – Оропос, Ловчанска Света Митрополия
„Суеверията сред днешните християни“, йеромонах Висарион (Зографски), йеромонах Йоан (Филипов)
„ПРАВОСЛАВЕН МИСИОНЕР“, Издателство:„Православна класика“

Основни православни книги

БИБЛИЯ, КНИГИТЕ НА СВЕЩЕНОТО ПИСАНИЕ НА ВЕТХИЯ И НОВИЯ ЗАВЕТ, СВ. СИНОД НА БЪЛГАРСКАТА ПРАВОСЛАВНА ЦЪРКВА

Нов Завет /по Синодалния превод/, също издаден и от Славянобългарски монастир „Св. Вмчк Георги Зограф“

Тълкувание на Светото Евангелие (в две части), Блажени Теофилакт, архиепископ Български, „Православно отечество“

Много е опасно сами да тълкуваме Свещеното Писание, да се опитваме да постигнем с ума си разбиране на неясните за нас мисли в книгите на Светите отци – в такъв случай демоните често ни нашепват изопачени понятия и ние можем доста да навредим на себе си, пък и на другите. За всичко непонятно трябва да търсим поучение от онези, които добре са изучили Светите отци или като четем тълкуванията на светците. Трябва да отбележим, че почти всички ереси са започнали именно от неправилното тълкуване на Свещеното Писание„.  /Архимандрит Лазар Абашидзе, „За тайните недъзи на душата“/

Архим. Рафаил Карелин казва: „Православното учение е светоотеческото учение.  А сега върви друга тенденция: искат да дискредитират догматическите послания на Източните патриарси и други основополагащи книги“. Като такива, той посочва: Посланията на Източните патриарси и основите на Православната вяра – т. нар. „Катехизис“ (напр. на светител. Филарет Московски, „Вярата на светците“ на светител Николай Велимирович).

Такива са:

За православната вяра /Кратък катехизис/, Манастир „Параклит“, Гърция, Ловчанска Света Митрополия

„Вярата на светците:Катехизис на Източноправославната църква“, Светител Николай Велимирович, Издателство:„Православна класика“

Старецът (Свети Паисий Светогорец) съветва: “Не четете вестници и не гледайте телевизия. Често дори и църковната периодика вреди на християните, защото събужда гняв към отделни хора и изобщо, предизвиква смущение. Внимавайте във всичко. Четете светоотечески книги – тоест книгите на светите отци. Кои са светите отци? – отците на Седемте Вселенски Събора, светители и преподобни.

В книгата си „За тайните недъзи на душата“ архимандрит Лазар Абашидзе посочва полезността да се чете „Лествица“ на преподобния Иоан Лествичник (където много се говори за това как под формата на добродетели често се скриват тайни страсти), поученията на авва Доротей, на светите Варсонуфий Велики и Иоан Пророк. „При Отците от по-късните времена, особено полезна е книгата “Невидимата бран” на Никодим Светогорец, достъпни са и прекрасните писма на светителя Теофан Затворник, с покаен дух се отличават поученията, писмата, начинът на живот на Отците от по-късно време, на монасите, живели в края на миналия век и през първата половина на нашия и понесли небивали скърби и гонения… Но особено съответства на потребностите на духовния живот на нашето последно, тежко време по дух, по достъпност, красота и сила подробното, основно учение за покаянието, за лукавството на злите духове и за прелестта и коварството на страстите в книгите на светия епископ Игнатий (Брянчанинов). То сякаш е концентрирало учението на всички Отци на Църквата, разяснено и удобно приложимо към проблемите на последните времена“.

За съвременните християни са особено важни творенията на свети Игнатий Брянчанинов, свети Теофан Затворник и свети Йоан Кронщадски“./Архим. Рафаил Карелин/

„Четете внимателно житията на светиите. Търсете помощта им. Четейки за подвизите на светиите, ще ги обикнете силно и ще получавате голяма полза. Постепено ще чувствате радост и без сами да го осъзнавате, все повече ще искате да мислите само за доброто… Ще идва проясняване на разума, идва невидима Божия благодат и любовта към Христа… Какво по-голямо от това? Божията благодат, Христос – вътре в нас… Всичко друго си остава само думи, няма никаква стойност.“ /Свети Порфирий Кавсокаливит/